Opieka pooperacyjna nad psem, kotem, a nawet królikiem jest niezbędna do pełnego wyzdrowienia i powrotu do szczęśliwego, zdrowego życia. Każde zwierzę jest inne pod względem wieku, rasy, poziomu sprawności i rodzaju schorzenia, na które jest leczone.
Istnieje jednak kilka sposobów na przyspieszenie czasu gojenia się zwierzaka po zabiegu, bez ryzyka jakichkolwiek powikłań po drodze.
Postępuj zgodnie z instrukcjami weterynarza
Po pierwsze, upewnij się, że dokładnie przestrzegasz wszystkich instrukcji weterynarza. Wiedzą lepiej niż ktokolwiek inny o tym, co jest najlepsze dla Twojego zwierzaka, aby wspomóc proces gojenia.
Obejmuje to wytyczne dotyczące pielęgnacji ran i zalecane leki, takie jak antybiotyki, aby zminimalizować dyskomfort i zapobiegać infekcjom, a także przepisane leki.
Ogranicz aktywność
Ograniczenie aktywności Twojego zwierzaka po operacji przez pewien czas da mu największą szansę na bezpieczny i szybki powrót do zdrowia. Oznacza to brak biegania, skakania, chodzenia (zwłaszcza po operacji ortopedycznej i jest niezbędny tylko podczas przerw na toaletę), wspinania się lub wchodzenia i schodzenia po schodach. Ogólnie rzecz biorąc, na tym etapie gojenia się zwierzaka zbyt duży ruch może mieć negatywny wpływ na jego ranę.
Trzymanie ich w domu i zamknięte w ciepłej przestrzeni, takiej jak skrzynia z dużą ilością miejsca, umożliwi znacznie szybsze gojenie się kości i/lub rany.
Użyj obroży elżbietańskiej (kołnierz dla psa)
Mówiąc o ograniczeniach, jeśli Twój zwierzak liże lub żuje szwy, obroża elżbietańska zmniejszy ryzyko infekcji, jednocześnie uniemożliwiając mu dostęp do rany. Zazwyczaj może wymagać noszenia przez okres do dwóch tygodni, więc nie poddawaj się smutnym oczom szczeniaka, ponieważ usunięcie go nie przyniesie im żadnych korzyści.
Monitoruj ich rany
Zwrócenie szczególnej uwagi na miejsce nacięcia jest jednym z najważniejszych sposobów na przyspieszenie czasu gojenia się Twojego zwierzaka. Oznaki nieprawidłowego nacięcia obejmują nadmierny obrzęk, krwawienie, siniaki, sączenie i stan zapalny.
Każdy z tych objawów jest powodem do niepokoju, a skontaktowanie się z weterynarzem tak szybko, jak to możliwe, jest najlepszym sposobem działania. Jeśli bandaż zmókł lub wymaga zmiany, zadzwoń do najbliższej kliniki w celu uzyskania instrukcji lub wizyty w nagłych wypadkach.
Rehabilitacja
Rehabilitacja pooperacyjna przywraca zwierzętom normalne funkcjonowanie (lub tak bliskie, jak to możliwe), skutecznie i bezpiecznie po chorobie lub zabiegu chirurgicznym.
W Happy-Fizjo nasze programy rehabilitacji weterynaryjnej uwzględniają całe zwierzę, a nie tylko obszar urazu. Połączony wysiłek technik fizjoterapeutycznych, takich jak laseroterapia , hydroterapia i terapia manualna pomoże im w mgnieniu oka stanąć na nogi.
Więc masz to. Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne!
Pamiętaj, że kiedy łączysz miłość i troskę z fizycznym leczeniem, dobrym jedzeniem, czystą przestrzenią życiową, lekarstwami i uwagą. Twój zwierzak powinien szybko poczuć się lepiej po operacji lub kontuzji.