pies w zimie

Jak zimna pogoda może wpłynąć na twojego psa

Twój pies leży przy ogniu, czując się przytulnie i ciepło, gdy nagle wyrażasz swoje obawy związane z zimną pogodą. Pies nadstawia ucho, przechyla głowę i macha ogonem, myśląc „Yay! Czas wyjść na zewnątrz!”. Jednak może to być bardzo niebezpieczny czas dla naszych futrzanych przyjaciół, a jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać o tym, jak zimna pogoda może wpłynąć na twojego psa. 

W tym artykule przyjrzymy się następującym:

  • Oznaki, że Twój pies jest za zimny
  • Najczęstsze sposoby, w jakie zimna pogoda może wpływać na Twojego psa 
  • Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swojego zwierzaka?       

Oznaki, że Twój pies jest za zimny

Na wolności psowate, takie jak wilki i lisy, są przystosowane do radzenia sobie z zimnem. Mają gęste futro chronione przez oleistą wydzielinę gruczołów łojowych, zwaną sebum. Poza tym większość z nich ma dobre wyczucie zakopywania się w ciepłych miejscach. 

Jednak dzisiejsze udomowione psy zwykle nie mają dostępu do tych zasobów i są narażone na ekstremalne warunki pogodowe z niewielką ochroną przed zimnem i sposobem na utrzymanie ciepła. 

Oznaki, że Twój pies powinien wejść do środka z zimna to:

  • dreszcze 
  • Powolny ruch lub brak ruchu 
  • Podnoszą łapy z ziemi 
  • Niespokojne skomlenie lub szczekanie 

Jak jeszcze zimna pogoda może wpłynąć na twojego psa?  

1) Zapalenie stawów i sztywność

Zimna, wilgotna pogoda, artretyzm i dyskomfort stawów mogą się pogorszyć, co ma duży wpływ na zdolność Twojego zwierzaka do poruszania się w otoczeniu. Uważa się, że jest to spowodowane gromadzeniem się krwi w kości tuż pod chrząstką stawową z powodu zmiany ciśnienia barometrycznego – w rezultacie zwiększając wrażliwość nerwów i wzmacniając sygnały bólowe. Chociaż ten stan jest dość powszechny u starszych psów, może również dotyczyć młodszych, większych ras psów, takich jak labradory lub owczarki niemieckie. 

Rozwiązanie? 

Upewnij się, że Twojemu psu jest ciepło, zapewniając wygodne miejsce do odpoczynku z ćwiczeniami o niewielkim wysiłku, aby utrzymać nasmarowane i poruszające się stawy. Pomysłem jest również zabranie psa w dni o wysokim ciśnieniu (na przykład rześki słoneczny poranek), a nie te o niskim ciśnieniu, które często przynoszą deszcz lub śnieg. 

Ponadto, jeśli Twój pies wymaga dalszego łagodzenia bólu związanego z zapaleniem stawów, fizjoterapia weterynaryjna jest świetnym sposobem na poprawę zakresu ruchu (ROM) i złagodzenie wszelkich objawów. W Happy-Fizjo oferujemy dostosowany do potrzeb program leczenia zapalenia stawów, aby pomóc Twojemu psiemu towarzyszowi, nawet w chłodniejszych warunkach!

Hipotermia u psów 

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której zimą temperatury często spadają poniżej zera przez dłuższy czas (dwa dni lub dłużej), Twój pies może być narażony na hipotermię. Chore lub starsze psy są na to szczególnie podatne, ponieważ nie mogą regulować temperatury ciała, powodując nieregularne bicie serca, trudności w oddychaniu spowodowane małą ilością tlenu w organizmie, osłabiony układ odpornościowy i wolniejszy układ trawienny, ponieważ nie są w stanie przetwarzać pokarmu lub leki prawidłowo.   

Rozwiązanie? 

Trzymaj psa w domu tak często, jak to możliwe, aby nie zmarzł zbytnio. Jeśli zdecydujesz się wyjść na zewnątrz, ubierz je odpowiednio do okazji, zakładając sweter lub płaszcz, upewniając się, że materiał nie przykleja się do futra, gdy jest mokry, ani nie ogranicza ruchów podczas chodzenia lub biegania. 

Odmrożenie 

Niektóre rasy, np. Siberian Husky i Alaskan Malamutes, zostały wyhodowane do pracy w ekstremalnie zimnych środowiskach. Jednak pies o cienkiej sierści może być bardziej podatny, jeśli temperatura spadnie poniżej 0 °C. Dzieje się tak, ponieważ ich naczynia krwionośne zwężają się, aby utrzymać ciepło ważnych narządów, co sprawia, że ​​kończyny, takie jak uszy, ogon i łapy, są podatne na zamarzanie. 

Jeśli twój pies nadepnie na lód, ubity śnieg lub żwir/sól na ścieżkach, może uszkodzić opuszki łap. Może to być bardzo bolesne i spowolnić czas gojenia, jeśli nie zostanie szybko leczone, co prowadzi do stanu zwanego międzypalcowym zapaleniem skóry. Nawet jeśli pies pływa w zimnej wodzie w miesiącach zimowych, ogon może stać się sztywny i łamliwy. Stan znany jako  zamrożony ogon .

Rozwiązanie? 

Jeśli Twój pies jest dotknięty chorobą, ostrożnie przytnij włosy między palcami (jeśli Twój pies ma długą sierść) i umyj łapy letnią wodą, a następnie nałóż trochę wazeliny na opuszki lub załóż je, aby zapewnić dodatkową ochronę. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać, czy nie ma grudek lodu, aby uniknąć zamarzniętych stóp! 

W przypadku ogona zalecamy stosowanie leków przeciwzapalnych, aby złagodzić ból i pozwolić psu dużo odpocząć, aby szybko wyzdrowieć. 

Ostrzeżenie: NIE umieszczaj bezpośrednio ciepła z suszarki do włosów lub grzejnika, aby je ogrzać, ponieważ może to spowodować oparzenia i pęcherze na zainfekowanym obszarze.