Najczęstsze problemy z kośćmi i stawami u młodych psów

Najczęstsze problemy z kośćmi i stawami u młodych psów

Problemy z kośćmi i stawami nie są czymś wyjątkowym dla starszych psów. W rzeczywistości psy w każdym wieku mogą mieć problemy ortopedyczne, chociaż ich przyczyny są często różne. 

Choroby ortopedyczne są często dziedziczne, więc zwykle częściej występują u psów rasowych, a większe rasy są również bardziej do nich predysponowane. Choroby i urazy ortopedyczne powodują, że stawy odbiegają od normy anatomicznej. Oznacza to, że kości prawdopodobnie będą się bardziej ocierać, a zatem staw cierpi na większe zużycie niż zdrowy staw, co prowadzi do rozwoju zapalenia stawów w znacznie szybszym tempie.

U młodych psów, kulawizna może czasami być często drobną sprawą i można rozwiązać ją własną rękę. Jednak nie zawsze tak jest może to być oznaka czegoś poważniejszego czającego się pod spodem.

Oto kilka problemów z kośćmi i stawami, które mogą wpływać na młode psy    

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego występuje, gdy staw biodrowy nie rośnie równomiernie w okresie szczenięcym, więc w zależności od ciężkości ich stanu, niektóre psy mogą zacząć wykazywać objawy, gdy są jeszcze bardzo młode. 

Chociaż dysplazja stawu biodrowego jest chorobą genetyczną występującą głównie u psów dużych ras, może być pogorszona przez dietę i tempo wzrostu. Bardzo ważne jest utrzymywanie szczeniąt w normalnej wadze podczas wzrostu; jeśli są przekarmione, są bardziej narażone na nierównomierny wzrost i większy nacisk na stawy, a w konsekwencji na rozwój dysplazji stawu biodrowego.

Ponadto bardzo ważne jest karmienie dużych psów karmą, która została specjalnie opracowana dla szczeniąt dużych ras, aby pomóc w kontrolowaniu ich wzrostu. Pozwala to na prawidłowy wzrost i tworzenie kości, ponieważ diety te zawierają mniej kalorii i określoną ilość wapnia odpowiednią dla dużych ras. Nadmiar wapnia w diecie jest również związany z częstszym występowaniem nieprawidłowości ortopedycznych u ras dużych i olbrzymich.

Zalecane leczenie dysplazji stawu biodrowego może się różnić w zależności od ciężkości schorzenia, wieku, w którym jest diagnozowana oraz stopnia, w jakim reaguje na interwencję medyczną. Zabieg chirurgiczny jest często zalecany tylko wtedy, gdy inne interwencje medyczne nie są odpowiednie.

Dysplazja łokcia

Dysplazja stawu łokciowego to zespół, który obejmuje kilka dziedzicznych schorzeń, powodujących nieprawidłowości rozwojowe stawu łokciowego. Dysplazja stawu łokciowego występuje częściej u ras dużych i olbrzymich i może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wczesna interwencja chirurgiczna połączona z fizjoterapią zapewnia najlepsze wyniki.

Zapalenie kości i stawów

Chociaż często uważa się to za problem ze starszymi psami, młode psy mogą również rozwinąć chorobę zwyrodnieniową stawów. U młodszych psów zapalenie stawów jest zwykle spowodowane chorobami ortopedycznymi lub urazami, takimi jak dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, zwichnięcie rzepki lub zerwanie więzadła krzyżowego kolana.

suplement na stawy dla młodych psów
suplement na stawy dla młodych psów

Z drugiej strony zapalenie stawów u starszych psów jest zwykle spowodowane zużyciem związanym z wiekiem, otyłością i brakiem ruchu.

Zerwanie więzadła krzyżowego

Psy mogą zerwać więzadło krzyżowe (więzadło kolanowe, które łączy kość udową z kością piszczelową) z kilku powodów.

U psów może dojść do zerwania więzadła krzyżowego z kilku powodów. W przeciwieństwie do ludzi, większość urazów więzadeł krzyżowych nie jest ostra, a zamiast tego z czasem ulega zerwaniu z powodu chronicznego zużycia; jednak uraz i/lub ostry uraz mogą również powodować zerwanie więzadła. Większość psów ma ponad cztery lata w momencie diagnozy i jest to bardziej prawdopodobne u większych ras, w tym nowofundlandów, labradorów, rottweilerów, staffordshire terierów, akit, mastiffów, bernardynów i chesapeake bay retrieverów.

Zła kondycja fizyczna i nadwaga powodują większy nacisk na stawy i więzadła, a także mogą powodować zerwanie więzadła dlatego ważne jest, aby kontrolować wagę psa.

Młode psy mogą również rozwinąć inne problemy z kośćmi lub stawami. Należą do nich Panosteitis (zapalenie zewnętrznej powierzchni kości długich w nogach), Osteochondritis Dissecans (wada na gładkiej powierzchni chrząstki w jednym lub więcej stawach), Osteodystrofia przerostowa (zapalenie chrząstek kości długich) oraz Luxating Patella (stan, który wpływa na staw kolanowy, w którym rzepka wsuwa się i wysuwa ze stawu).

Radzenie sobie z problemami z kośćmi i stawami

Choroby stawów mogą wpływać na same błony stawowe, otaczające je ścięgna lub chrząstkę. W przypadku kości problemy mogą być wynikiem urazu, lub wadą wrodzoną. Tak jak istnieje wiele przyczyn tych problemów, istnieje również wiele potencjalnych sposobów ich leczenia.

Operacja jest zawsze możliwa, ale niektóre problemy można leczyć za pomocą leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, utraty wagi u zwierząt z nadwagą w celu zmniejszenia obciążenia stawów lub suplementów, takich jak kwasy tłuszczowe omega i glukozamina/chondroityna.

Zmiany stylu życia, w tym unikanie intensywnych ćwiczeń fizycznych i ćwiczeń na twardych powierzchniach oraz dostosowanie domu , aby uniknąć obciążenia stawów podczas pokonywania schodów / skoków, są również ważne dla wielu psów. Fizjoterapia, taka jak hydroterapia oraz laseroterapia i magnetoterapia również mogą pomóc w wielu przypadkach.

Ten artykuł służy wyłącznie do celów informacyjnych. Nie jest, ani nie ma zastępować profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia i nigdy nie należy polegać na konkretnych poradach medycznych.