Co to jest terapia laserowa?

Co to jest terapia laserowa?

Terapia laserowa to terapia, która zyskuje coraz większą popularność w sektorze weterynaryjnym i chociaż istnieje zdecydowana korzyść z zastosowania laseroterapii podczas rekonwalescencji, istnieje również wiele opinii na temat tego, jak ona działa lub która maszyna jest najlepsza. W tym blogu postaramy się szczegółowo opisać, co jest, a czego nie wiadomo o terapii laserowej.

Co to jest terapia laserowa i do czego służy?

Laser jest w rzeczywistości akronimem oznaczającym wzmocnienie światła przez stymulowaną emisję promieniowania (LASER). Laseroterapia to specyficzna forma terapii światłem, nazywana czasem „fotobiomodulacją”, która wykorzystuje światło lasera do wywołania korzystnych zmian w uszkodzonej tkance. Z definicji fotobiomodulacja to niejonizujący, nietermiczny proces stosowany do gojenia tkanek, łagodzenia bólu i łagodzenia stanu zapalnego.

Światło lasera różni się od zwykłego światła na 3 szczególne sposoby. Światło lasera jest monochromatyczne (jeden kolor), skolimowane (nierozbieżne) i spójne (fale światła są w fazie). To dlatego, jeśli użyjesz wskaźnika laserowego, wiązka światła nie będzie odchylać się od swojej ścieżki, więc nadal będzie widoczna z dużej odległości. Pokazuje to poniższy obrazek.

terapia laserowa

Jak widać, białe światło (znajdujące się w lampach, oświetleniu górnym itp.) nie ma żadnej z wcześniej wymienionych właściwości, ale dzieje się tak dlatego, że musi mieć wiele długości fal i rozchodzić się, aby oświetlić duże obszary. Diody LED (światło monochromatyczne) mają niektóre z tych właściwości, ale różnią się bardziej niż laser.

Światło lasera stosowane w terapii często wykorzystuje światło czerwone i bliską podczerwień, ale czasami można natknąć się również na urządzenia niebieskie i ultrafioletowe (głównie stosowane na zainfekowane rany). Być może pamiętasz poniższy obrazek ze szkolnych lekcji fizyki, przedstawiający długości fal różnych obiektów w widmie elektromagnetycznym.

Kontrolując ilość światła oraz sposób i miejsce jego dostarczania do tkanki docelowej, możemy pomóc modulować procesy biologiczne w organizmie i osiągnąć najlepszy efekt terapeutyczny dla naszych pacjentów. Jest to bezpieczne i skuteczne leczenie, ale należy uważać na obszary szybko dzielących się komórek w organizmie, takie jak nowotwory, gruczoły (np. tarczyca), płytki wzrostowe i narządy płciowe. Dzieje się tak, ponieważ fotobiomodulacja dostarcza komórkom energii, która zwiększa ich metabolizm, a tym samym tempo gojenia. Omówimy, gdzie laser powinien i nie powinien być używany w dalszej części, ale ta lista stale się zmienia, ponieważ przeprowadza się więcej badań i wykazano już, że laser jest bezpieczny w niektórych przypadkach, w których zakładaliśmy, że może nie być.

Jak działa laseroterapia?

Na poziomie podstawowym terapia laserowa polega na interakcji między światłem a tkanką, takiej jak absorpcja fotonów (cząsteczek światła) przez cząsteczki fotoreceptywne lub „chromofory” (cząsteczki w ciele, które pochłaniają światło) na poziomie subkomórkowym. Te interakcje tworzą reakcje fotofizyczne i fotochemiczne, które prowadzą do kaskady innych procesów biologicznych. Procesy te ostatecznie prowadzą do zwiększenia przepływu krwi i proliferacji komórek, które pomagają w gojeniu, a także skuteczniej ułatwiają usuwanie komórek zapalnych, płynów i resztek w obszarze uszkodzonej tkanki.

Terapia laserowa może być również stosowana do stymulacji punktów akupunktury, aby pomóc w łagodzeniu bólu.

W czym może pomóc laser?

Terapia laserowa może być korzystna w większości sytuacji, w których organizm musi się wyleczyć, a im więcej badań, tym więcej rozumiemy o jej potencjale. Mówiąc najprościej, laser wspomaga gojenie się ran i naprawę tkanek, może przynosić ulgę w bólu, łagodzić ostre i przewlekłe stany zapalne, zmniejszać obrzęki/obrzęki, wzmacniać odpowiedź immunologiczną organizmu i wspomagać regenerację tkanki nerwowej.

Co oznaczają klasyfikacje laserów?

Klasyfikacje laserów zostały stworzone wyłącznie po to, aby wskazać poziom ryzyka uszkodzenia oczu, a NIE skuteczność lasera w odniesieniu do jego potencjału terapeutycznego. Klasyfikacje te opierają się na mocy i są czasami zapisywane jako liczby lub cyfry rzymskie, ale jak stwierdzono, większa moc nie oznacza większych korzyści w leczeniu, oznacza po prostu większe ryzyko uszkodzenia oczu. Jednak mimo to przy odpowiedniej ochronie oczu terapia laserowa jest bardzo bezpieczną metodą. Poniżej znajduje się lista klasyfikacji i przykłady laserów, które są objęte każdą klasyfikacją:

Klasa 1 i 1M – odtwarzacze CD i drukarki laserowe
Klasa 2 i 2M – Do 1 mW, np. skanery w supermarketach
Klasa 3R/A – Do 5mW np. wskaźniki laserowe, niektóre lasery terapeutyczne
Klasa 3B – Do 500mW np. lasery terapeutyczne
Klasa 4 – Dowolny laser o mocy powyżej 500 mW, np. lasery terapeutyczne, chirurgiczne lasery ablacyjne/tnące, lasery do cięcia stali

W rehabilitacji większość urządzeń do laseroterapii to urządzenia klasy 3R, 3B lub 4, ale w terapii stosuje się również lasery niższej klasy. Podczas korzystania z laserów klasy 3 lub 4 wszystkie osoby w okolicy powinny nosić okulary ochronne (do bezpiecznego korzystania z laserów klasy 4 wymagane są inne poważniejsze środki, takie jak rolety zaciemniające itp.), w tym pacjent. Jednak nie wszystkie psy tolerują „Doggles”, które są często sprzedawane z laserami, więc ciemna szmatka lub ręka na oczach powinna wystarczyć, zwłaszcza w przypadku laserów klasy 3. Lasery klasy 4, nawet te terapeutyczne o większej mocy, mogą wytwarzać dużo ciepła ze względu na swoją moc, dlatego będą musiały być stale poruszane podczas zabiegu, aby uniknąć poparzenia pacjenta.

Jakie aspekty mogą mieć wpływ na leczenie?

Długość fali światła ma największy wpływ na to, jak głęboko światło może wniknąć. W laserach terapeutycznych zakres długości fal wynosi od 600 do 1000 nm (patrz zdjęcie powyżej), przy czym 600 nm jest widzialnym światłem czerwonym i dlatego jest najbardziej przydatne w przypadku powierzchownych urazów, takich jak rany. Jednak fale o dłuższym końcu zakresu terapeutycznego (tj. od wysokich 900 do 1000 nm) są w rzeczywistości bardziej absorbowane przez wodę i dlatego nie docierają zbyt daleko do żywej tkanki. Uważa się, że najlepsza długość fali do celów terapeutycznych to około 810 nm, która, jak wykazano, przechodzi od 3 do 4,5 cm przez tkankę tłuszczową, kości i mięśnie. Ale długość fali nie jest jedyną rzeczą, która określa, jak daleko wiązka dociera do tkanki. Melanina w skórze jest głównym pochłaniaczem jasnych i ciemnych włosów, a skóra pochłania więcej energii, szczególnie w przypadku krótszych fal, co należy uwzględnić przy ustalaniu czasu leczenia. Chociaż kolor włosów jest mniejszym problemem niż same włosy, ponieważ włosy mogą pochłaniać i odbijać fotony, zanim dotrą one do skóry. Dlatego musimy przezwyciężyć ten problem, rozdzielając sierść, używając aplikatora, który może przebić się przez sierść lub przycinając obszar sierści (zwykle nie robi się tego, chyba że jest już ogolony, ale może poprawić penetrację, jeśli jest to zrobione). Kształt sondy może również wpływać na to, jak daleko dociera światło, jeśli sonda ma „wypukły” kształt i jest przykładana z pewnym naciskiem, może skuteczniej stworzyć obszar ograniczonego przepływu krwi. Krew pochłania światło, dlatego przy zastosowaniu lasera, jeśli uda nam się zminimalizować ilość krwi na drodze, tym lepsza będzie penetracja.

Podobnie jak leki, chcemy mieć pewność, że wybieramy właściwą dawkę (w przypadku laserów jest to mierzone w J/cm^2), musimy upewnić się, że dostarczamy wystarczającą ilość na powierzchnię skóry, ponieważ między skórą a docelowych tkanek, które pochłoną część fotonów, Twój fizjoterapeuta weterynarii powinien znać najlepszą dawkę dla używanej maszyny i tkanki, która wymaga leczenia.

Moc lasera wpływa na klasyfikację lasera (jak wspomniano powyżej) i wpłynie na czas zabiegu (im wyższa moc, tym krótszy czas zabiegu), jednak wbrew niektórym twierdzeniom nie poprawia głębokości penetracji wiązki laserowej . W rzeczywistości, jak wspomniano, lasery o bardzo dużej mocy muszą być stale poruszane, aby uniknąć oparzenia pacjenta. Dlatego, ponieważ laser jest stale poruszany, dokładne określenie, ile energii otrzymały tkanki docelowe, jest niemożliwe. Dodatkowo, ponieważ zawsze się porusza, istnieje potencjalnie większe rozproszenie i odbicie fotonów, co może oznaczać mniej energii faktycznie docierającej do tkanek docelowych.

Wreszcie, częstotliwość, z jaką wiązka jest pulsowana (mierzona w hercach/Hz lub w impulsach na sekundę), jest zasadniczo liczbą włączania/wyłączania wiązki laserowej na sekundę. Niektóre maszyny będą pulsować do tysięcy herców, podczas gdy inne będą emitować ciągłą falę lasera, bez pulsowania. Istnieją proponowane korzyści płynące z tego pulsowania na poziomie komórkowym, ale trudno to udowodnić, ponieważ prawdopodobnie będzie to zależeć od rodzaju tkanki, jej stanu urazu, a także wszystkiego, co wspomniano powyżej. To, do czego jest przydatne, to zmniejszenie średniej mocy wytwarzanej przez laser, więc jeśli przy użyciu ciągłej sondy laserowej pacjent wydaje się niekomfortowy (co może się zdarzyć, jeśli jest bardzo obolały lub ma bardziej pigmentowaną skórę),

Kontrolując te aspekty, mając jednocześnie świadomość grubości sierści i koloru skóry pacjenta, możemy wybrać odpowiednie ustawienia, aby wpłynąć na różne procesy fotochemiczne i fotofizyczne w ciele oraz wspierane przez nie czynności biologiczne, aby dostosować rezultat i uzyskać pożądany efekt kliniczny wyniki.

Kiedy nie można zastosować laseroterapii?

Istnieje bardzo niewiele „prawdziwych” przeciwwskazań do laseroterapii, ale istnieje kilka ostrzeżeń. Niektóre sytuacje, w których zdecydowanie należy unikać lasera, obejmują bezpośrednie nakładanie na niechronione oko (chociaż laser może być stosowany w leczeniu niektórych chorób oczu, jeśli jest leczony przez zamkniętą powiekę) oraz bezpośrednie nakładanie na znany lub podejrzewany guz (chociaż pacjentów z chorobą nowotworową można nadal leczyć, ale nadal należy zachować ostrożność w przypadku obszarów, w których nowotwory są lub zostały niedawno usunięte). Jeśli pacjent jest poddawany terapii do końca życia z powodu choroby nowotworowej i odczuwa z tym duży ból, decyzja o zastosowaniu laseroterapii w celu złagodzenia tego bólu wymaga przed rozpoczęciem konsultacji między właścicielem, terapeutą i lekarzem weterynarii, ale w pewnych przypadkach sytuacje,

Laseroterapię młodych pacjentów z aktywnymi płytkami wzrostowymi należy przeprowadzać ostrożnie, ale jeśli pacjent wymaga intensywnej rehabilitacji, możliwe korzyści z lasera będą prawdopodobnie warte zastosowania terapii, pod warunkiem, że stosowane zabiegi będą miały mniejszą intensywność/dawkę w krótszym czasie okresy. Należy zachować ostrożność stosując laser na tarczycę, zwłaszcza jeśli pacjent ma nadczynność tarczycy lub zapalenie tarczycy, ale prawdopodobnie będzie to miało niewielki wpływ na normalnie funkcjonującą tarczycę. Inne sytuacje, w których należy zachować ostrożność, obejmują obszary czynnego krwawienia, narządy płciowe, bezpośrednio nad obszarami, w których niedawno wstrzyknięto miejscowo leki (np. steroidy),

Jak często moje zwierzę potrzebuje terapii laserowej?

Wielu pacjentów otrzyma laseroterapię w ramach leczenia fizjoterapeutycznego. Jednak niektóre urazy mogą wymagać dodatkowej pomocy, więc aby jak najlepiej wykorzystać terapię laserową, staralibyśmy się uzyskać 2-3 sesje laserowe w pierwszym tygodniu, następnie kolejne 2 w drugim tygodniu i 1-2 w trzecim tygodniu. Oczywiście może to nie być możliwe dla wszystkich, ale zawsze jest to opcja dla naszych pacjentów. Częstotliwość ta może się różnić, jeśli uraz jest ostry (stosunkowo nowy) lub przewlekły (długoterminowy).

Terapia laserowa i fotobiomodulacja to bardzo skomplikowany temat, ale mam nadzieję, że dzięki temu lepiej zrozumiałeś, jak to wszystko działa. W klinice dostępne są ulotki, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o laseroterapii lub zapisać się na kurs laseroterapii, skontaktuj się z nami!*

* Każdy pacjent, który chce mieć sesje wyłącznie laserowe, musi najpierw odbyć wstępną konsultację fizjoterapeutyczną, aby upewnić się, że leczymy właściwe obszary, a także leczymy wszystkie niezbędne obszary pacjenta, aby uzyskać jak największe korzyści z terapii . Zalecamy również następną sesję fizjoterapeutyczną po 6 sesjach laserowych, aby ponownie ocenić, jak poprawia się uraz i zaktualizować plan domu, jeśli to konieczne.