Zanik mięśni u psów: co to jest, jak wykryć i wyleczyć

zanik mięśni u psów

Co to jest zanik mięśni u psów?

Zanik mięśni u psów to zanik lub utrata tkanki mięśniowej psa. Często występuje w nogach , zwłaszcza tylnych, chociaż może pojawić się w innych częściach ciała. Kiedy atrofia wynika z urazu lub operacji, może to być dość oczywiste. Ale nie zawsze tak jest. Atrofia może wystąpić powoli przez dłuższy czas, nie będąc aż tak zauważalną, szczególnie u psów o dłuższej sierści.

Stan może wystąpić z różnych powodów. Naturalny proces starzenia często powoduje zanik mięśni, podobnie jak choroby i zmniejszona aktywność. Atrofia może rozpocząć się we wczesnych stadiach choroby lub urazu. Przewlekłe utykanie lub operacja kończyny zazwyczaj powodują atrofię i zwykle są znacznie bardziej zauważalne i szybsze, niż byłoby to widoczne w innym przypadku.

Ból to kolejna częsta przyczyna. Psy z urazami stawów lub zapaleniem stawów mają tendencję do odczuwania bólu, który może powodować przerwanie włókien mięśniowych. Gdy włókna mięśniowe nie są w pełni aktywne, może dojść do osłabienia i atrofii.

Nieużywanie to kolejny powód atrofii. Za każdym razem, gdy twój pies konsekwentnie używa mięśni mniej niż normalnie przez dłuższy czas, może nastąpić atrofia. Może tak być w przypadku psów z zapaleniem stawów, urazami lub tych, które po zabiegu odpoczywają w klatce przez dłuższy czas.

Hamowanie mięśni u psów

Chociaż zanik mięśni sam w sobie może być wystarczająco niepokojący, może być spotęgowany przez inny problem: hamowanie mięśni. Zahamowanie mięśni odnosi się do wyłączenia mięśnia . Dzieje się tak, gdy nerwy, które normalnie komunikują się w mięśniach, wysyłają zniekształcone wiadomości – lub wcale. Ból, obrzęk, niestabilność, luźne stawy i stany zapalne mogą przyczyniać się do hamowania mięśni.

Hamowanie mięśni jest powszechne po niektórych operacjach , takich jak te wykonywane w przypadku zerwania więzadła krzyżowego (ACL). Kiedy twój pies ma operację ACL, może wystąpić zarówno atrofia, jak i zahamowanie.

Często pojawia się następujący wzór:

 • Ból i nieużywanie nogi powoduje zanik mięśni.
 • Obrzęk, ból i stan zapalny po urazie i operacji powodują zahamowanie mięśni
 • Mięśnie otaczające staw kompensują skrępowane mięśnie, co skutkuje ich napięciem i ewentualnym przeciążeniem.
 • Kompensacja może spowodować niewspółosiowość i ograniczenia w obrębie stawu.
 • Słabsze mięśnie stają się jeszcze słabsze, ponieważ nie są używane.
 • Silne mięśnie stają się jeszcze silniejsze, ponieważ przyjmują dodatkowe obciążenie.

Ponieważ nie otrzymują odpowiednich komunikatów neurologicznych, zahamowane mięśnie nie mogą zostać wzmocnione, chyba że zostaną najpierw ponownie aktywowane.

Jak rozpoznać zanik mięśni u psów?

Regularne sprawdzanie mięśni psa może być pomocnym nawykiem w wykrywaniu atrofii we wczesnych stadiach. Oprócz mięśni, które wydają się kurczyć lub przerzedzać, inne oznaki atrofii mogą obejmować:

 • Utrata masy ciała
 • Miękkie, słabe, zwiotczałe mięśnie
 • Utykanie lub przeciąganie łap
 • Niezrównoważony chód lub utrata koordynacji
 • Postępujące osłabienie tylnych kończyn
 • Tylne kończyny, które nie mogą już utrzymać ciężaru ciała
 • Trudność w utrzymaniu ciała
 • Zwisające plecy lub inne zmiany postawy
 • Zwiększony letarg lub brak aktywności
 • Krzyżowanie nóg podczas chodzenia lub stania

Miej też oko na zmianę w zachowaniu Twojego psa . Jeśli zaczyna mieć problemy z chodzeniem po schodach lub wykonywaniem innych czynności, które wcześniej nie powodowały problemów, możesz być świadkiem początku atrofii.

Jak to naprawić

Kiedy atrofia mięśni u psów jest spowodowana brakiem aktywności, często można odwrócić utratę mięśni poprzez ćwiczenia i odpowiednie odżywianie . Wraz z wiekiem psy mogą się zmieniać ich potrzeby żywieniowe. Mogą również stać się wrażliwe na niektóre składniki odżywcze. Konsultacja z weterynarzem to mądry pomysł przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie psa. Twój weterynarz i inni specjaliści od zwierząt mogą również zalecić określone składniki odżywcze, które mogą pomóc. Dodanie kompleksowego suplementu, takiego jak Game Dog Muscle Booster, może pomóc wesprzeć stawy psa i pomóc psu pozostać aktywnym dłużej, zmniejszając prawdopodobieństwo atrofii mięśni.

Jeśli nie masz pewności, dlaczego Twój pies doświadcza atrofii mięśni, może być wizyta u weterynarza w celu ustalenia pierwotnej przyczyny.

Jak odbudować mięśnie po operacji?

Chociaż Twój pies będzie potrzebował pewnej ilości odpoczynku w klatce po operacji, ruch jest integralną częścią procesu rekonwalescencji . Odpoczynek w skrzyni bez jakiejkolwiek aktywności zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia atrofii. Może również wydłużyć cały proces odzyskiwania.

Nawet będąc zamkniętym w klatce , możesz angażować psa w stymulujące czynności, aby utrzymać aktywność umysłu i ciała . Upewnij się, że zajęcia są dostosowane do konkretnych urazów i możliwości aktywności Twojego psa podczas procesu rekonwalescencji. Zacznij powoli i spokojnie, stopniowo zwiększając ilość i rodzaj aktywności, w miarę jak Twój pies staje się silniejszy. 

Znaczenie fizjoterapii psów

Fizjoterapia psów może również pomóc w procesie zdrowienia i gojenia. Fizjoterapia psów wykorzystuje ten sam rodzaj modalności i technik, co u ludzi, z ogólnym celem zmniejszenia bólu przy jednoczesnym zwiększeniu funkcji i mobilności . Istnieją dwa główne rodzaje fizjoterapii psów: terapia manualna i ćwiczenia terapeutyczne. Najbardziej wszechstronny program naprawczy zazwyczaj obejmuje kombinację obu.

Zanim zajmiemy się atrofią pooperacyjną u psów, ważne jest, aby zająć się zahamowaniem mięśni. Odbywa się to poprzez zarządzanie obrzękiem, bólem i stanem zapalnym, które przyczyniają się do zahamowania. Techniki domowe mogą obejmować odpoczynek, lód i przepisane leki.

Inhibicję mięśni można dalej rozwiązać poprzez celowanie w dotknięte mięśnie za pomocą technik fizykoterapii, takich jak terapia tkanek miękkich, suche nakłuwanie i stymulacja nerwowo-mięśniowa (NMES). Najlepiej zrobić to przez profesjonalistę , NMES wykorzystuje prądy elektryczne o niskim poziomie, aby poprawić gojenie. Takie techniki mogą pomóc w ponownej aktywacji zahamowanego mięśnia.

Terapie manualne, takie jak ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, mogą pomóc zmniejszyć napięcie innych mięśni wokół stawu. Sprawdź też zabieg z wykorzystaniem bieżni wodnej dla psa.

Po rozwiązaniu problemu zahamowania mięśni ćwiczenia wzmacniające mogą być w pełni skuteczne. Kluczem jest przeciążenie dotkniętych chorobą mięśni, aby je wzmocnić, ale należy to robić delikatnie, ostrożnie i stopniowo. Fizjoterapia psów jest idealnym sposobem, aby najpierw pomóc w procesie zdrowienia, a następnie wzmocnić mięśnie po wygojeniu.

Podsumowując:

Aby najskuteczniej radzić sobie z atrofią mięśni u psów, musisz najpierw wiedzieć, co ją powoduje. Następnie możesz przejść do odpowiedniego programu leczenia. Program musi zająć się podstawową przyczyną, zapewniając jednocześnie, że Twój pies otrzymuje odpowiednie odżywianie w oparciu o jego specyficzne potrzeby. Mamy wybór wysokiej jakości suplementów diety dostępnych w naszym sklepie Happy-Zoo.pl, które pomagają w atrofii i innych istotnych problemach, które wpływają na jakość życia Twojego psa.