Zespół ogona końskiego obejmuje zwężenie kanału kręgowego, co powoduje ucisk korzeni nerwów rdzeniowych. U psów ma to miejsce w przestrzeni między ostatnim kręgiem lędźwiowym a początkiem kości ogonowej.
Termin Cauda Equina pochodzi od łacińskich słów oznaczających „ogon konia”. Na tym poziomie rdzeń kręgowy nie jest już strukturą rurową. Zamiast tego jest to zbiór dużych nerwów, które wyglądają jak koński ogon.
W tym stanie przestrzeń między kręgami nie jest normalna, co wywiera nacisk na nerwy wychodzące z kręgosłupa. Przyczyną nacisku może być:
- zwężony kanał kręgowy
- infekcja w krążku w stawie
- uraz
- guz kręgosłupa
- niestabilność stawu
Jakie są objawy kliniczne?
Gdy wzdłuż kręgosłupa występuje niestabilność, pojawia się nieprawidłowy ruch. Powoduje to stan zapalny nerwów opuszczających rdzeń kręgowy oraz mięśni w bezpośrednim sąsiedztwie. Dotknięte psy cierpią i okazują to na różne sposoby. Kiedy nacisk jest wywierany na mięśnie dolnej części pleców, wiele psów piszczy lub odchodzi. Niektóre psy mogą bardzo wolno wstawać z pozycji leżącej, ponieważ ten ruch pogarsza stan zapalny nerwów i mięśni. Niektóre upadną na kolana, gdy ogon zostanie ostro uniesiony. Czasami psy rozwijają osłabienie lub kulawiznę tylnych nóg z atrofią mięśni. Inne mają nietrzymanie kału lub moczu, a niektóre okaleczają łapy lub ogon nieustannym podgryzaniem.
W miarę postępu problemu może dojść do pęknięcia krążka między ostatnim kręgiem lędźwiowym a kością krzyżową. Jeśli tak się stanie, pies będzie nieskoordynowany podczas chodzenia lub zostanie sparaliżowany w tylnych łapach.
Jak to się diagnozuje?
Promienie rentgenowskie ogólnie ujawnią zmiany artretyczne w połączeniu lędźwiowo-krzyżowym. Jeśli objawy kliniczne są prawidłowe, a początkowe zdjęcia rentgenowskie wskazują na zespół ogona końskiego, można przeprowadzić specjalne badania rentgenowskie. Obejmują one wstrzyknięcie materiału kontrastowego wokół rdzenia kręgowego i ewentualnie w kanał kręgowy, tak aby można było wykryć nacisk na rdzeń kręgowy.
Jakie zabiegi są dostępne?
Jeśli Twój pies ma nadwagę, zmniejszenie masy ciała będzie ważnym elementem leczenia. Każde schorzenie pleców pogarsza nadmierna masa ciała.
Ścisły odpoczynek jest również ważną częścią leczenia wszelkich problemów z plecami. Preferowany jest odpoczynek w klatce, ale dopuszczalne jest zamknięcie na małym ogrodzonym wybiegu lub małym pomieszczeniu.
Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe często przynoszą chwilową ulgę.
Chociaż infekcja dysku nie jest częstą przyczyną, należy ją leczyć odpowiednimi antybiotykami, jeśli jest obecna. Infekcja tego rodzaju zwykle wymaga od czterech do ośmiu tygodni terapii.
Jeśli dysk pęknie, wiele psów straci koordynację podczas chodzenia, a nawet mogą zostać sparaliżowane w tylnych łapach. W takim przypadku konieczna jest operacja. Zabieg chirurgiczny, zwany laminektomią grzbietową, polega na zmniejszeniu nacisku wybrzuszonego lub pękniętego dysku z rdzenia kręgowego. Pozwala również na identyfikację możliwego guza kręgosłupa lub zwężenia kanału kręgowego z powodu urazu. Po zwolnieniu nacisku spodziewany jest powrót funkcji tylnej nogi. Jednak trwałe uszkodzenie rdzenia kręgowego nie zostanie cofnięte, a operacja nie łagodzi stanu zapalnego wokół nerwów rdzeniowych lub mięśni. Do czasu rozwiązania tego aspektu problemu mogą być potrzebne dalsze leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.
Leczenie akupunkturą okazało się skuteczne w łagodzeniu tego stanu. W zależności od przyczyny ogona końskiego może to być dobra opcja leczenia bólu.